2002 New Balance Maine Distance Festival - 7/6/02               
                                Bowdoin College                                
                               Brunswick, Maine                                
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 800 Meter Run Dev.
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   107 Mike Kress             Unattached             1:57.07  
  2    63 Erin Ersenkel          Wch.T C                1:57.30  
  3   110 Jay LaValley           Boston                 1:58.84  
  4   153 Chris Potter           Central Pk.            2:02.84  
 --    19 Trevor Bayliss         Unattached                 DNS  
 --   124 Deden Macharia         Kenya                      DNS  
 --    17 Oliviera Armondo       Central Pk.                DNS  
 
Event 2  Men 1 Mile Run Dev.
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    90 John Hinton            Masters (N. Carolina)  4:11.11  
  2   103 Fred Kaieser           Ohio                   4:14.30  
  3    20 Eric Bennett           W. Virginia            4:15.62  
  4    34 Dave Chalmers          Boston                 4:17.67  
  5   120 Matt Lunt              Connecticut            4:23.58  
 --   109 Roland LaVallee        Reebok Bost.               DNS  
 --   196 Ben Thomas             Unattached                 DNS  
 --   150 Jeff Paterno           Reebok Bost.               DNS  
 --    32 Ryan Carrara           Boston                     DNS  
 --   197 David Liebowitz        Unattached                 DNS  
 
Event 3  Girls 800 Meter Run High School
================================================================
        Meet: * 2:14.31  1997        Leanne Brady, CT HS                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    65 Oriana Farley          Hampden                2:16.34  
  2   134 Maria Millard          Orono HS               2:18.28  
  3   156 Carolyn Quirk          Winsor                 2:18.77  
  4   169 Emily Sheffield        Marshwood              2:19.10  
  5   152 Sarah Peteraf          Hanover HS             2:20.52  
  6   113 Gessey LePage          Greeley                2:25.77  
 --   161 Vanessa Rodgers        N. Reading                 DNS  
Splits: 31.8, 66.61, 1:40.5
 
Event 4  Boys 800 Meter Run High School
================================================================
        Meet: * 1:54.00  1997        Parker Pruett, Sumner H S                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1  204 Nolan Fyfe           Canada                1:52.89* NEW Meet Record!
  2    29 Russel Brown           Hanover HS             1:54.14  
  3    55 Donny Drake, Jr.       Deering HS             1:56.67  
  4   162 Eric Rudolph           Ellsworth HS           1:57.78  
  5    69 Tim Galebach           Andover HS             1:58.74  
  6   172 Sean Steinhagen        Deering HS             1:59.38  
  7    75 Tyler Gray             Bedford HS             1:59.53  
  8    66 Mathew Fortin          Nya                    2:00.59  
  9   175 Mark Swan              Mt. Ararat             2:01.60  
 --    67 Ian Fraser             Brewer HS                  DNS  
Splits: 27.8, 56.41, 1:24.7
 
Event 5  Girls 1 Mile Run High School
================================================================
        Meet: * 4:50.53  1999        Shalane Flanagan, MA H S                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    56 Chantelle Dron         Unattached             4:58.13  
  2    24 Amanda Bodette         Middlebury             5:19.24  
  3    91 Cassie Hinz            Old Town               5:28.48  
 --    78 Katie Gwyther          Kennett                    DNS  
 --   127 Shauna Marsh           E. Graves                  DNS  
Splits: 72.3, 2:26.9, 3:43.76
 
Event 6  Boys 1 Mile Run High School
================================================================
        Meet: * 4:15.64  1999        Ben Fletcher, Edward Little H S           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    60 Jeffrey Englehutt      Halifax Gr./CAN        4:15.65  
  2    50 Steven Dewitt          Ellsworth HS           4:17.93  
  3   145 Harry Norton           N. Reading             4:22.66  
  4   168 Phil Shaw              Andover HS             4:26.07  
  5    15 Jeff Alden             Caribou HS             4:27.72  
  6   114 Adam Levy              H. Greeley             4:31.82  
  7    26 Brandon Bonsey         Falmouth               4:32.00  
  8   167 Will Seidel            St. Paul's             4:33.24  
  9    59 Zach Emerson           Hillsboro HS           4:33.57  
 10    35 Mark Oliver            Fitch H S              4:36.51  
 11    74 Mike Grant             St. John's             4:40.87  
 --   155 Patrick Quinn          St. Francis                DNS  
Splits: 63.4, 2:09.0, 3:12.9
 
Event 7  Women 800 Meter Run
================================================================
        Meet: * 2:01.95  2001        Jen Toomey, Reebok Boston                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    58 Chantee Earl        Farm Team             2:00.26* NEW Meet Record!
  2    83 Mary Jayne Harrelson   Nike                   2:03.11  
  3    89 Heather Hennigar       Swift Ath./CAN         2:04.74  
  4   170 Jill Snyder            adidas                 2:07.27  
  5    71 Chris Gentile          Wch.T C                2:09.76  
  6   131 Jennifer Metz          Wch.T C                2:10.25  
 --    44 Charlotte Cutler       Central Pk.                DNS  
 --    80 Sarah Hamilton         Farm Team                  DNS  
 --   185 Kim Voticky            Unattached                 DNS  
 --    73 Katerina Glosova       Czech.                     DNS  
Splits: 28.2 (Harrelson, Earl), 58.06 (Harrelson, Earl), 1:29.3 (Earl, Harrelson)
 
Event 8  Men 800 Meter Run Section One
================================================================
        Meet: * 1:45.81  1999        Jesse Strutzel, U.C.L.A.                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    61 Kevin Elliott          Univ. So. Calif.       1:48.16  
  2   115 Lubert Lewis           Unattached             1:49.01  
  3   141 Andrew Neugebauer      Farm Team              1:49.22  
  4    49 Mahmmoud Al-Kherat     SMTC/SYR               1:50.22  
  5    38 Joe Ciollo             Reebok Bost.           1:50.69  
  6   149 Tom Osborne            New Zealand            1:51.77  
  7    76 Naim Grignon           Boston AA              1:51.88  
 --    82 Eddie Nehus            Invaders                   DNS  
Splits: 51.32, 1:18.4
 
Event 9  Men 800 Meter Run Section Two
================================================================
        Meet: * 1:45.81  1999        Jesse Strutzel, U.C.L.A.                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   112 Otukile Lekote         Botswana               1:46.02  
  2   191 Bryan Woodward         Farm Team              1:46.52  
  3    84 Jebrah Harris          Tennessee              1:46.86  
  4   180 Floyd Thompson         SMTC/JAM               1:47.13  
  5    88 Toby Henkels           Minnesota              1:47.29  
  6   101 Moise Joseph           Florida                1:47.57  
  7   174 Jesse Strutzel         Nike                   1:47.92  
  8   102 David Juiliano         Claremont-Mudd-Scripps 1:48.25  
 --    28 Milton Brown           NY Elite/BAR               DNS 
Splits: 24.6 (Lekote, Joseph, Harris), 51.90, 1:17.9
 
 Event 10  Women 5000 Meter Run
================================================================
        Meet: * 14:52.49  1998        Regina Jacobs, Mizuno                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   178 Megumi Tanaka          Japan                 15:20.97  
  2   148 Kazue Ogoshi           Daihatsu/JPN          15:22.33  
  3   200 Adrianna Fernandez     Mexico                15:23.09  
  4    85 Merima Hashim          Ethiopia              15:31.32  
  5   126 Yoko Manabe            Japan                 15:34.85  
  6    62 Teyeba Erkesso         Ethiopia              15:35.61  
  7   130 Marie McMahon-Dvnp     New Balance/IRL       15:39.62  
  8   138 Emilie Mondor          M. Olympique          15:42.07  
  9   177 Kumi Tanabe            Daihatsu/JPN          15:49.38  
 10   129 Katie McGregor         adidas                15:52.06  
 11    52 Sarah Dillabaugh       Canada                15:53.73  
 12    57 Sarah Dupre            Boston AA/CAN         15:56.33  
 13    81 Sarah Hann             New Balance           15:56.55  
 14   164 Rachel Sauder          New Balance           15:58.01  
 15    30 Anna Brzezinska        Nike-USA              15:59.34  
 16   142 Kristin Nicolini       Unattached            16:15.17  
 17   106 Janelle Kraus          Ascis                 16:24.12  
 18   198 Anne Marie Brooks      Unattached            16:25.34  
 19    46 Marie Davis            Farm Team             16:26.82  
 20   158 Allison Rendell        Canada                16:27.40  
 --    21 Christina Blackmer     Wch.T C                    DNS  
 --    18 Ketema Atalelech       Ethiopia                   DNS  
 --   192 Miwako Yamanaka        Daihatsu/JPN               DNS  
Splits: 3:01.3, 6:07.3, 9:15.0, 12:21.1
 
Event 11  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
        Meet: * 8:22.09  2000        Mark Croghan, adidas                      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    96 Ray Hughes             Nike Int.              8:33.49  
  2    42 Jared Cordes           Wisconsin Runner RT    8:35.25  
  3   147 Ian Connor             Nike Int.              8:41.15  
  4   136 David Milne            Canada                 8:45.69  
  5    39 Ian Collings           Canada                 8:47.62  
  6    51 Mike Digennaro         Delaware               8:47.91  
  7    72 Jason Gibbons          Farm Team              8:53.50  
  8    79 J.B. Hagland           Haverford              9:02.13  
 --    22 Daniel Blouin          Canada                     DNS  
 --   139 David Mukynyi          Kenya                      DNS  
 --   182 Ben Toroitich          Kenya                      DNS  
 
Event 12  Men 5000 Meter Run
================================================================
        Meet: * 13:42.48  2001        Shadrack Kosgei, Kenya                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   146 Patrick Nthiwa      ESMI/KEN            13:41.65* NEW Meet Record
  2   201 David Galvan           Mexico                13:42.11* 
  3    14 Michael Aish           New Zealand           13:44.99  
  4   105 Ryan Kirkpatrick       U.S.Army              13:49.98  
  5    25 Mark Bomba             Canada                13:54.19  
  6    95 Michitaka Hosokawa     Naruto/JPN            13:56.40  
  7    98 Takayuki Inubushi      Naruto/JPN            13:58.25  
  8    48 Henry Dennis           Wisconsin Runner RT   14:01.35  
  9    40 Ben Cooke              Ascis                 14:01.65  
 10   187 Cain Williams          Boston AA             14:10.14  
 11    41 Reid Coolsaet          Speed River           14:12.37  
 12   100 Chad Johnson           Minnesota             14:19.71  
 13   157 Paul Reilly            Ireland               14:20.24  
 --    11 James Adams            Schul R T                  DNF  
 --   176 Nolan Swanson          Nike                       DNS  
 --    92 Derek Holland          Boston AA                  DNS  
 --    54 Matt Downin            Nike                       DNS  
 --   197 David Liebowitz        Unattached                 DNS  
Splits: 2:44, 5:29.7, 8:15.7, 11:03.9
 
Event 13  Women 1500 Meter Run Section One
================================================================
        Meet: * 4:06.42  1999        Marla Runyon, Moving Comfort              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   132 Jennifer Michel        Boulder RC             4:22.08  
  2   117 Julieanne Littman      Wch.T C                4:24.26  
  3   111 Heather Lee            Cal.Sp./CAN            4:25.01  
  4   122 Victoria Lynch         Unattached             4:25.02  
  5   183 Brianna Torres         Unattached             4:26.66  
  6    33 Kim Certain            Fleet Feet             4:26.71  
  7   151 Jennifer Patruno       Syracuse               4:27.67  
  8   165 Maura Schneider        Cambridge RC           4:36.09  
  9   163 Devon Joan Sargent     Central Pk.            4:52.55  
Splits: 68.3, 2:21.5, 3:32.5
 
Event 14  Women 1500 Meter Run Section Two
================================================================
        Meet: * 4:06.42  1999        Marla Runyon, Moving Comfort              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   143 Lena Nilsson           UCLA/SWE               4:09.89  
  2   116 Collette Liss          Nike Int.              4:13.83  
  3    99 Nicole Jefferson       Nike                   4:14.10  
  4    47 Jenelle Deathridge     Wisc. Run.             4:16.10  
  5   184 Janet Trujillo         Nike                   4:17.22  
  6   128 Miesha Marzell-Arn     SMTC                   4:17.25  
  7   123 Kelly MacDonald        NY Elite               4:18.65  
  8    53 Carmen Douma-Hussa     New Balance/CAN        4:19.25  
  9   121 Amy Lyman              Boston AA              4:19.38  
 10    97 Courtney Inman         Canada                 4:20.04  
 11    31 Margaret Butler        Canada                 4:20.66  
 12   159 Elissa Riedy           Farm Team              4:21.25  
 13    86 Sally Hauser           Farm Team              4:25.21  
 14   144 Grace Njoki            ESMI/KEN               4:25.55  
 --    87 Pricilla Hein          Nike                       DNF  
Splits: 66.5 (Pacesetter: Harrelson), 2:14.4 (Harrelson), 3:21.9
 
Event 15  Men 1 Mile Run Section One
================================================================
        Meet: * 3:56.82  1998        Jason Pyrah, Mizuno                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   189 Nick Willis            Mich TC/NZL            4:02.46  
  2   195 Ray Weeden             Ki-Shy                 4:02.62  
  3    45 Dave Davis             Nike                   4:03.65  
  4    68 Matt Gabrielson        Minnesota              4:04.32  
  5   202 Parker Pruett          Farm Team              4:04.97  
  6   137 Rob Mitchell           California             4:05.72  
  7   179 Brock Tessman          Boulder, Co.           4:08.69  
  8   119 Matt LoPiccolo         Syracuse               4:14.24  
  9   188 Rick Williamnson       Fairlawn               4:16.48  
 10    16 Scott Allison          Canada                 4:21.27  
 --   171 Jim Sorenson           Farm Team                  DNS  
 --   108 Nelson Laux            Gunnison                   DNS  
Splits: 62.0, 2:03.4, 3:03.0
1500 FAT Splits: Willis 3:47.86, Weeden 3:48.40, Davis 3:48.26, 
Gabrielson 3:49.31, Pruett 3:49.55, Mitchell 3:49.97, Tessman 3:52.85
LoPiccolo 3:56.38, Williamson 3:59.60, Allison 4:04.38
 
Event 16  Men 1 Mile Run Section Two
================================================================
        Meet: * 3:56.82  1998        Jason Pyrah, Mizuno                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    93 Graham Hood            Canada                 3:57.98  
  2    27 Nate Brannen           Mich TC/CAN            4:00.11  
  3   125 Brendan Mahoney        Georgia Tech           4:00.29  
  4   104 James Karanu           New Balance/KEN        4:00.46  
  5   135 Mike Miller            U.S.Army               4:00.56  
  6   133 George Milic           Wch.T C                4:00.97  
  7   173 Brandon Strong         Ariz. St.              4:02.18  
  8   118 Jason Long             Ascis                  4:02.61  
  9   154 Jason Pyrah            Unattached             4:03.14  
 10   190 Dan Wilson             Connecticut            4:04.14  
 11   140 Eric Nedeau            New Balance            4:04.82  
 12   193 Ryan McKenzie          Canada                 4:06.23  
 --    37 Kibet Cherop           Kenya                      DNS
Splits: 58.2 (Pacesetter: Schwabe), 1:59.0 (Schwabe), 3:01.3 (Miller)
1500 FAT Splits: Hood 3:44.30, Brannen 3:45.65, Mahoney 3:45.85, 
Karanu 3:46.28, Miller 3:45.94, Milic 3:46.07, Strong 3:47.07, 
Long 3:46.90, Pyrah 3:47.41, Wilson 3:48.32, Nedeau 3:49.36,
McKenzie 3:50.91
Men's Top 20 Performances (according to IAAF Scoring Tables)
1141    1:46.02   Otukile Lekote  800
1127    1:46.52   Bryan Woodward  800
1123    8:33.49   Ray Hughes      3000SC
1117    1:46.86   Jebrah Harris   800
1115    8:35.25   Jared Cordes    3000SC
1109    1:47.13   Floyd Thomas    800
1104    1:47.29   Toby Henkels    800
1100    3:57.98   Graham Hood     Mile
1096    1:47.57   Moise Joseph    800
1091    8:41.15   Ian Connor      3000SC
1086    1:47.92   Jesse Strutzel  800
1081    13:41.65  Patrick Nthiwa  5000
1080    1:48.16   Kevin Elliott   800
1079    13:42.11  David Galvan    5000
1077    1:48.25   David Juliano   800
1073    4:00.11   Nate Brannan    Mile
1073    8:45.69   David Milne     3000SC
1071    4:00.29   Brendan Mahoney Mile
1070    13:44.99  Michael Aish    5000
1069    4:00.46   James Karanu    Mile
 
Women's Top 20 Performances (according to IAAF Scoring Tables)
1148    2:00.26   Chantee Earl    800
1136    15:20.97  Megumi Tanaka   5000
1134    15:22.33  Kazue Ogoshi    5000
1132    15:23.09  Adrianna Fernandez      5000
1132    4:09.89   Lena Nilsson    1500
1116    15:31.32  Merima Hashim   5000
1110    15:34.85  Yoko Manabe     5000
1108    15:35.61  Teyeba Erkesso  5000
1102    4:13.83   Collette Liss   1500
1101    15:39.62  Marie McMahon-Davenport 5000
1099    2:03.11   Mary Jane Harrellson    800
1099    4:14.10   Nicole Jefferson        1500
1096    15:42.07  Emilie Mondor   5000
1084    4:16.10   Jenelle Deathridge      1500
1082    15:49.38  Kumi Tanabe     5000
1077    15:52.06  Katie McGregor  5000
1076    4:17.22   Janet Trujillo  1500
1075    4:17.25   Miesha Marzell-Arnold   1500
1074    15:53.73  Sarah Dillabaugh        5000
1071    2:04.74   Heather Hennigar        800